Cad é an difríocht sa Ghearmáinis idir an infinitive dúbailte nó an t-iar-rannpháirtí a úsáid?


freagra 1:

Is féidir infinitive dúbailte a bheith ann sa Ghearmáinis ar chúiseanna éagsúla.

1. le briathar módúil

Úsáideann briathra modha infinitive briathar eile:

Bronntanas:

Rachaidh mé go dtí an phictiúrlann. = Ba mhaith liom dul go dtí an phictiúrlann.

Caithfidh sí leabhar a aimsiú. = Caithfidh sí leabhar a aimsiú.

Preterite:

Bhí mé ag iarraidh dul go dtí an phictiúrlann. = Theastaigh uaim dul chuig na scannáin.

Bhí uirthi leabhar a aimsiú. = Bhí uirthi leabhar a aimsiú.

.

Is féidir le samhlacha oibriú go foirfe leo féin freisin:

Theastaigh uaim é. = Theastaigh uaim é.

Bhí uirthi. = Bhí uirthi é a dhéanamh.

Má tá briathar eile leis an mód foirfe i láthair na huaire, glaonn sé infinitive dúbailte:

Bhí mé ag iarraidh dul go dtí an phictiúrlann. = Theastaigh uaim dul chuig na scannáin.

Bhí uirthi leabhar a aimsiú. = Bhí uirthi leabhar a aimsiú.

Ar chúiseanna soiléire, tá sé níos éasca am atá caite simplí a úsáid, a tharlaíonn an chuid is mó den am.

.

2. Fág leis na briathra, féach agus uaireanta cluin agus cuidigh leat. Oibríonn na briathra seo le briathra eile san fhoirm infinitive, cosúil le modúil.

I láthair: Ligeann sé di imeacht. = Ligeann sé di imeacht.

Past simplí: Lig sé di imeacht. = Lig sé di imeacht.

I láthair foirfe: Lig sé di imeacht. = Lig sé di imeacht. (Lig sé di imeacht.)

I láthair: Feicim tú ag damhsa. = Feicim tú ag damhsa.

Past simplí: Chonaic mé tú ag damhsa. = Chonaic mé tú ag damhsa.

I láthair foirfe: Chonaic mé tú ag damhsa. Chonaic mé tú ag damhsa. (Chonaic mé tú ag damhsa.)

Nuair a bhíonn tú ag éisteacht agus ag cabhrú, úsáidtear an gnáthphatrún rannpháirtíochta san am atá thart.

Chuala muid í ag labhairt. nó chuala muid í ag labhairt.

= Chuala muid í ag labhairt. (Chuala muid í ag labhairt.)

Chabhraigh sé linn codladh. nó chuidigh sé linn codladh.

= Chabhraigh sé linn codladh. (Chabhraigh sé linn codladh.)

.

Go bunúsach, tagann infinitive dúbailte chun cinn nuair a bhíonn briathar módúil - nó briathar speisialta a fheidhmíonn mar bhriathar módúil (go háirithe lig, féach, éist, cabhraigh) - foirfe san am i láthair (nó san am atá thart) agus oibríonn sé le briathar eile.

.

Dála an scéil, má rinne tú ord na bhfocal a thrasuí riamh (mar shampla, ó chomhcheangal fo-orlach), téann an briathar comhchuingithe go dtí an infinitive dúbailte, ach ní níos faide ná sin.

Bhí mo chuid gruaige gearrtha agam.

= Bhí mo chuid gruaige gearrtha agam. ("Tá mo chuid gruaige á ghearradh agam.")

Braithim níos fearr mar bhí mo chuid gruaige gearrtha agam.

= Braithim níos fearr mar bhí mo chuid gruaige gearrtha agam.

Ba chóir go ndearna sé é.

= Ba chóir go ndearna sé é.

Ní raibh sé cinnte an ceart é a dhéanamh.

= Ní raibh sé cinnte ar cheart dó a bheith déanta nó nár cheart.


freagra 2:

I bhformhór na gcásanna, beidh foirfe nó foirfe roimhe seo le nó beidh cineál iar-rannpháirtí den chroí-bhriathar (iar-rannpháirtí an bhriathair iomláin).

Ach uaireanta cuirtear infinitive in ionad an iar-rannpháirtí. Tagraítear dó seo i mBéarla mar infinitive athsholáthair nó "athsholáthar infinitive" (tugtar "infinitive dúbailte san aimsir fhoirfe" air uaireanta).

Cathain a úsáideann tú Infinity athsholáthair in ionad rannpháirtí II? Nuair a úsáidtear an croí-bhriathar i dteannta le briathra áirithe eile.

Tá infinitive athsholáthair nó "infinitive athsholáthair"

  • éigeantach le briathra modha: ní raibh cead againn i ndáiríre ithe ar feadh 18 uair (ní cheadaítear *). Bhí orm é a dhéanamh (ní raibh * orm) níorbh fhéidir léi a fhorfheidhmiú (ní * go sciliúil). Theastaigh uaithi i ndáiríre teacht (níor theastaigh *), ach ansin níor oibrigh sé. éigeantach le riachtanas: níor ghá dó teacht níos mó (nár úsáideadh *) a úsáidtear go minic le héisteacht, fág, féach: Chuala muid í ag argóint béal dorais (chuala mé uaireanta) D’fhág mé an t-aistriú sa bhaile (uaireanta? ar chlé). Chonaiceamar í ag tiomáint ar shiúl (uaireanta? Chonaiceamar).